Parkinson hastalığı (PH) olan bir kişinin beslenme düzeni ile ilgili en önemli konu sağlıklı, bol lifli ve bol sıvı içeren gıdalarla dengeli olarak beslenmesidir. Bazı antiparkinson ilaçların besinlerle olan etkileşimi nedeniyle PH’li hastalar için 3 öğün düzenli olarak beslenmek oldukça önemlidir.

PH tedavisine yardımcı olmak için farklı zamanlarda belirli gıdalar, vitaminler veya farklı diyetler önerilebilir, ancak bunu kanıtlayan bir örnek bulunmamaktadır. Bakla adlı sebzenin PH belirtilerinin düzeltilmesine yardımcı olduğunun söylenmesi buna iyi bir örnektir. Bakla adlı sebzenin levodopa içerdiği doğrudur, ancak değişen ve küçük miktarlarda bulunmakla birlikte levodopa ilaç tedavilerindeki düzeyin düzeyi ile kıyas bile edilemez. Bir etki göstermesi için yemeniz gereken bakla miktarı büyük olasılıkla başka sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu örnek, farklı ‘beslenme tedavilerine’ teşvik edilen kişilerin neden bu konuyu tıbbi tedavi ekipleriyle konuşmaları gerektiğini açıklamaktadır. Beslenme düzeni ve yemek yeme ile ilgili pratik konularda tavsiyede bulunabilecek kişiler kendi doktorunuz olmalıdır.

Mevcut durumda sağlıklı ve dengeli beslenen birinin beslenme düzenini değiştirmesine gerek olmayabilir. Ancak bazı özel durumlarda düşünülmesi gereken diğer etkenler olabilir. PH ve beslenme düzeni ile ilgili kilo yönetimi, beslenme ve ilaç tedavisi ve sıvı alımı gibi bazı özel konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için sol taraftaki bağlantıları izleyin