Huzursuz bacak sendromu her iki bacakta karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme ve tanımlanması zor rahatsız edici hislerle birlikte dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin bir arada olduğu bir nörolojik hastalıktır. Belirtiler özellikle akşamları/geceleri genellikle saat 22.00 ile 04.00 arasında, istirahat halindeyken ortaya çıkar veya şiddetlenir. Bacaklardaki hislerin en önemli özelliği uzanma/oturma gibi hasta istirahate geçtiğinde belirmesi ve rahatsız edici olmasıdır. Bu rahatsız edici hisler ile birlikte hareket ettirme isteği bulunur. Bacakları hareket ettirmek ile belirtiler geçici olarak rahatlasa da hasta tekrar istirahate geçtiğinde belirtiler tekrar başlar. Bazı hastaların kollarında ve gövdelerinde de benzer rahatsız edici hisler olabilmektedir. Aynı yakınmalar gündüz saatlerinde istirahat veya uykuya dalma esnasında da ortaya çıkabilir. Hasta yatağa girdiğinde artan yakınmalar nedeniyle uykuya dalmak güçleşir. Gece hasta uyurken bacaklarında “periyodik bacak hareketleri” adı verilen istem dışı hareketler gözlenebilir. Bu hareketler sıklıkla kişinin uykusun derinliğinde bozulmaya yol açar.

Hastaların çoğu uykuya dalamamakta, uyusa dahi uykuyu sürdürmekte güçlük çekmekte ve kalitesiz bir gece uykusu sonrası sabahları dinlenemeden uyanmaktadır. Tedavi edilmeyen hastalarda uyku eksikliğine bağlı olarak gündüz dalgınlık, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, iş veriminde düşme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri günden güne ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hafi-orta şiddette huzursuz bacak sendromu olan kişilerde belirtiler hafta bir veya iki gün ortaya çıkabilir. Ağır olgularda haftanın bir çok günü ortaya çıkar ve uykuyu ve gündüz işlevselliği bozabilir.

Bazı hastalarda huzursuz bacak sendromunun belirtileri kendiliğinden düzelme gösterebilir ancak bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Genellikle belirtiler zaman içinde artış gösterir.

Huzursuz bacak sendromu olan hastalar uzun sureli seyahat (otobüs, uçak), sinema tiyatro gibi etkinliklerde sıkıntı yaşayabilirler. Bu nedenle bir çok hasta seyahat etmekten ve sosyal etkinliklere katılmaktan kaçınmaktadırlar.

Tedavi edilmediğinde hastalık belirtilerine ek olarak kaygı, sıkıntı ve depresyon belirtileri de eklenebilir.